HCPL-7800 Agilent
Online Anfrage
HCPL-7800
- Qty
- 10
- Manufacturer
- Agilent
- Datecode
- Description
- DIL8 optocoupler
Technical Specification HCPL-7800
| Supply Voltage (DC) | 5.00 V |
| Case/Package | DIP |
| Lead-Free Status | Contains Lead |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| Rise Time | 2.96 µs |
| Mounting Style | Through Hole |
| Packaging | Tube |
| Input Voltage (DC) | 5.50 V (max) |
| Bandwidth | 100 kHz |
| Number of Channels | 1 |
| Supply Current | 10.9 mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Lifecycle Status | Active |
| Output Voltage | 6.00 V (max) |
| RoHS | Non-Compliant |
| Number of Pins | 8 |
| Power Dissipation | 250 mW |
Please contact us for a quotation: Tel. 0721 15108-0
Weitere Bauteile
| Part | Manufacturer | Datecode | Description |
|---|---|---|---|
| HCPL-2731 | Agilent | DIL8 optocoupler | |
| HCPL-4100 | Agilent | DIL8 optocoupler | |
| HCPL-4200 | Agilent | DIL8 optocoupler | |
| HCPL-4502 | Agilent | DIL8 optocoupler | |
| HCPL-4503 | Agilent | DIL8 optocoupler | |
| HCTL-2000 | Agilent | DIL16 interface encoder | |
| HCTL-2016 | Agilent | DIL16 interface encoder | |
| ILD74 | Vishay | DIL8 optocoupler | |
| ILQ74 | Infineon | DIL16 optocoupler | |
| MOC3010 | ISOCOM | DIL6 optocoupler |