IRF3205
Online Anfrage
IRF3205
- Qty
- 1
- Manufacturer
- Datecode
- Description
- Transistor
IRF3205
- Qty
- 10
- Manufacturer
- Datecode
- Description
IRF3205
- Qty
- 1
- Manufacturer
- Datecode
- Description
Technical Specification IRF3205
| Polarity | N-Channel |
| Input Capacitance | 3.25 nF |
| Voltage Rating (DC) | 55.0 V |
| Breakdown Voltage [Gate to Source] | -20.0 V to 20.0 V |
| Continuous Drain Current (Ids) | 110 A |
| Gate Charge | 146 nC |
| Breakdown Voltage (Drain to Source) | 55.0 V |
| Drain to Source Voltage (Vds) | 55.0 V |
| Current Rating | 110 A |
| Lead-Free Status | Contains Lead |
| Mounting Style | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Case/Package | TO-220 |
| Drain to Source Resistance (on) (Rds) | 8.00 mΩ |
| Lifecycle Status | Active |
| RoHS | Non-Compliant |
| Rise Time | 101 ns |
| Power Dissipation | 150 W |
| Part Family | IRF3205 |
Other Manufacturers for IRF3205
IRPlease contact us for a quotation: Tel. 0721 15108-0
Weitere Bauteile
| Part | Manufacturer | Datecode | Description |
|---|---|---|---|
| IR2112.IR | IR | IR2112 DIP14 | |
| IRC540 | Transistor | ||
| IRE5 | Fototransistor Infrared 30 V 100m W | ||
| IRF-PC50 | TRANS.MOSFET N 600V 11A TO247 | ||
| IRF150 | Transistor N-MOSFET 100 V 30 A 150 W TO3 | ||
| IRF3710 | Transistor | ||
| IRF4905 | Transistor | ||
| IRF510 | Transistor N-MOSFET 100 V 5.6 A 43 W TO220 | ||
| IRF513 | Transistor | ||
| IRF520 | Transistor N-MOSFET 100 V 10 A 70 W TO220 |